Toponimija - predavanje profesorice Klare Poljarević

Toponimija

U okviru Aktiva stranih jezika profesorica Engleskog jezika i književnosti Klara Poljarević održala je stručno predavanje na temu engleski i američki toponimi (objašnjenja nekih engleskih i američkih toponima).

Na samom početku predavanja objasnila je razliku između pojmova onomastika i toponimija, s obzirom da se oba pojma bave proučavanjem i tumačenjem podrijetla imena. No,  dok se onomastika bavi proučavanjem značenja i tvorbe imena uopće, toponimija se fokusira na povijesno objašnjenje podrijetla pojedinih mjesta.

Kako bi nas dvadesetak prisutnih učenika i profesora zainteresirala za temu, profesorica postavlja nekoliko pitanja tipa: Jeste li se ikada zapitali upitali zašto se Barcelona zove Barcelona ili kako su Berlin i Split dobili ime, te nas je time potpuno pridobila. Nakon objašnjenja osvrnula se na metodu rada koja uključuje niz dugotrajnih, strpljivih i iscrpljujućih tjedana sakupljanja podataka i informacija za koje baš i nema previše izvora.

U uvodnom dijelu predavanja čuli smo opće i nama zanimljive podatke o Engleskoj (Facts file), a zatim i povijesni pregled zbivanja počevši od Kelta pa sve do 1215. g. kada se potpisuje Velika povelja poznata kao MAGNA CHARTA LIBERTATUM (prvi pisani ustavni zakon u svijetu). Do tog doba naselja i gradovi su već imali svoja formirana imena koja se dalje kroz stoljeća nisu puno mijenjala. Govoreći o samim toponimima saznali smo podrijetlo i tvorbu mnogih imena, kao što su Britanija, Engleska, London, Bristol, Liverpool, Manchester i mnoga druga.

U posljednjem poglavlju svoga predavanja profesorica Poljarević se kratko osvrnula i na toponime američkih država i gradova, naglasivši da je od 50 američkih država njih 38 indijanskog podrijetla (Alabama, Arizona, Arkansas, Idaho, Illionis, Iowa...). Bilo je zanimljivo čuti koja značenja imaju imena: Chicago, Missouri, Texas i Slapovi Nijagare. Imena poput Floride, Montane i Virginije su španjolskog (lat.) podrijetla što nam nije bilo teško prepoznati.

I na kraju da zaključim – predavanje koje smo čuli na temu toponimije bilo je zanimljivo, poučno i zabavno jer je sve bilo popraćeno zanimljivom prezentacijom u PowerPointu. Šteta što ovakvih aktivnosti nema više. Uvijek je dobro družiti se i učiti.

Andrija Nekić, IV. razred opće gimnazije

objavio: Danijela Vukelić   datum: 17. 2. 2017.