Kromatografija - radionica iz biologije

KROMATOGRAFIJA

Učenici 1. a razreda opće gimnazije Brigita Butorac, Linda Krišković, Iva Nekić, Mateo Milaković, Gea Tomljanović, Mia Tomljanović i Petra Zekanović pod vodstvom profesorice Dunje Orlovac, na dodatnoj nastavi iz biologije, odradili su radionicu Kromatografija biljnih pigmenata - „utrka“ molekula iz lista blitve.

Živi i neživi svijet izgrađuju tvari koje se u prirodi najčešće nalaze kao smjese dviju ili više tvari, rjeđe kao čiste tvari. Smjese mogu biti homogene i heterogene.

Metoda koja se zove kromatografija pomoći će nam razdvojiti pigmente koji se nalaze u listu blitve. Ovom metodom se razdvajaju tvari iz smjese na temelju njihovog različitog afiniteta prema pokretnoj fazi - otapalo i stacionarnoj fazi - filter papir.

Pigmenti su različitog kemijskog sastava i selektivno apsorbiraju i reflektiraju svjetlost određenih valjnih duljina.

Provođenjem eksperimenta dobili smo kromatogram ekstrakta biljnih pigmenata iz lista blitve iz kojeg smo odredili vrijednost retencijskog faktora ili faktora zadržavanja.

Učenicima se radionica svidjela, a evo i nekih komentara:

- „Radionica nam je bila zanimljiva i kreativna. Voljeli bismo da ovakvih praktičnih radova bude više i u redovnoj nastavi, naročito ako se mogu povezati sadržaji iz biologije s drugim nastavnim predmetima poput kemije.“

- „Kroz zabavu i smijeh smo naučili nešto novo i zanimljivo.“

- „Sada ćemo znati što je kromatografija kada nas netko pita.“

- „Zanimljivo je to kako se pigment penje po filter papiru.“

Mateo Milaković, 1. razred opće gimnazije

objavio: Danijela Vukelić   datum: 13. 3. 2017.