Uz 520. obljetnicu Senjske glagoljske tiskare

UZ 520. OBLJETNICU SENJSKE GLAGOLJSKE TISKARE

Tragom glagoljice u Senju

3. listopada 2014. godine

Glagoljska baština Senja dio je zavičajne baštine Senja koja je poznata i u kontekstu hrvatske nacionalne baštine kao baština od velikog značaja i zanimljivosti. Grad Senj drevni je hrvatski grad i ne čudi činjenica što je imao što sačuvati za buduće naraštaje, već kako je uspio usred burnih povijesnih previranja koja su zapljuskivala njegove obale i njegove zidine srednjovjekovne utvrde, sačuvati takvo, danas neprocjenjivo blago. Senjska baštinska blaga uglavnom su locirana na tri najvažnija gradska punkta:

1. Sakralna baština sa senjskom katedralom
  2. Gradski muzej Senj
  3. Tvrđava Nehaj

I Srednja škola Pavla Rittera Vitezovića u Senju čuva dio prošlosti senjske obrazovne i prosvjetarske kulture – arhiv i spomeničku knjižnicu. U našim današnjim nastavnim programima uvijek nalazimo prostor i vrijeme u kojem posvećujemo zavičajnoj baštini potrebnu pozornost, tako oplemenjujući nastavu novim sadržajima a učenike novim saznanjima te produbljujemo ljubav prema očuvanju svoje baštine. Dakako, u svemu tome ima značajnu ulogu i zadaće i školska knjižnica. Knjižnica koristi baštinu grada Senja kao izvor znanja i potiče na iznalaženje novih oblika rada u nastavi te tako obogaćuje školski kurikulum.

Povodom 520. obljetnice Senjske glagoljske tiskare pokušalo se u našoj školskoj knjižnici osmisliti radionicu koja bi prezentirala impresivnu glagoljsku baštinu Senja našim učenicima i školskim knjižničarima LSŽ, na osnovu ponuđenih izvora znanja u baštini Senja. Radionica je jedan od dugogodišnjih oblika rada s učenicima srednje škole na njegovanju glagoljice u Senju kojim se oni bave još u osnovnoj školi u sklopu poznate manifestacije Dani glagoljice. U okviru radionice sudionici su posjetili i razgledali dio zavičajne glagoljske baštine Senja (Gradska jezgra Senj, Katedrala Senj sa katakombama, Spomenik Blaža Baromića, Spomenik Ćirilu i Metodu, glagoljski natpisi na ulicama Senja, Crkva sv. Martina u Senju s glagoljskim natpisom sv. Martina iz 1330. godine) pa je radionica izuzev metodičkog i posjetnog tipa.

U radionici su sudjelovali učenici 3. i 4. razreda gimnazije te učenici 3. razreda elektrotehnike.

Marica Štokić, knjižničarka

Tragom_glagoljice_u_Senju,_plakati.pdf (292.54 KB)

objavio: Danijela Vukelić   datum: 24. 10. 2014.