Dan otvorenih vrata 23. travnja 2015.

U želji da što bolje informiramo učenike osmih razreda Osnovne škole u Senju, na Dan škole 23. travnja, organizirali smo Dan otvorenih vrata. Osmaši su u pratnji svojih nastavnika obišli prostore naše Škole. Dočekali su ih naši profesori i učenici te ih upoznali s programima i zanimanjima koja nudimo, prezentirali im kako izgleda nastava, demonstrirali što učenici rade na praktičnoj nastavi.

Budućim srednjoškolcima predstavili smo se kroz četiri stručna vijeća:

Stručno vijeće jezične skupine predmeta predstvilo se u učionici hrvatskoga jezika (učionica br. 8). Osmaši su razgledali plakate sa sadržajima iz hrvatskog jezika i stranih jezika te fotografije s naših priredaba.

Potom je uslijedila prezentacija kojom su predstavljena zajednička obilježja rada jezične skupine predmeta. Članovi dramsko-recitatorske skupine govorili su stihove na hrvatskom, engleskom, njemačkom i latinskom jeziku.  Uključeni su bili učenici Karlo Rukavina, Martina Nekić, Mirna Samaržija (3. a – opća gimnazija), Ivana Peričić i Ivan Frković (2. a – opća gimnazija) te učenice Magdalena Vukelić i Iva Rukavina (4. b – turističko-hotelijerski komercijalist) te profesorica  Klara Poljarević-Polak izražajnim govorenjem stihova na engleskom jeziku. Recitacije su na gitarama pratili učenici Marin Bašić i Mislav Brlek (4. b – turističko-hotelijerski komercijalist).

Na kraju je učenik Karlo Rukavina iznio svoje utiske o tri godine školovanja u smjeru opća gimnazija.

Stručno vijeće nastavnika biologije, fizike, kemije i matematike svoje je aktivnosti predstavilo u učionici za kemiju i biologiju kroz nekoliko zanimljivih vježbi i pokusa, a prije svega prezentacijom koju je veselim komentarima popratio učenik 3. a razreda Luka Mihelac.

BIOLOGIJA

mirkoskopiranje trajnih preparata – M. Babić i A. Nekić 2. a

FIZIKA

jednostavni pokusi (jaje u bocu, odjeljivanje žutanjka od bjelanjka, kako pomoću tegle staviti ping–pong lopticu u čašu bez dodirivanja loptice i bez pomicanja izvan plohe stola) – J. Tomljanović, M. Krmpotić i J. Stipić 3. e

KEMIJA

jednostavna kemijska reakcija (boje plamena) – pokus D. Biljaka i A. Orlić 2. a

MATEMATIKA

tangram i križaljke (autorski radovi učenika u digitalnom obliku) – D. Rukavina i  L. Vrban 3. a

Stručno vijeće nastavnika društvene skupine predmeta - Predstavljanje je održano u specijaliziranoj učionici za geografiju i povijest (učionica br. 7). Voditeljica vijeća Brigita Nekić je predstavila skupinu geoekologa, te u kratkim crtama obradila aktualnu temu – problem otpada u gradu Senju. Učenice trećeg razreda gimnazije Klara Martić i Mirna Samaržija objasnile su način rada skupine geoekologa.

Profesor Silvije Šojat je predstavio skupinu mladih povjesničara škole „Ljubitelji povijesti“ – način rada skupine te projekte koje je skupina odradila u aktualnoj školskoj godini. Nakon toga učenik Ivan Prpić postavio je nekoliko pitanja u vezi aktualnih događanja u gradu Senju.

Na kraju profesor Davor Prpić predstavio je i rad likovne skupine i predmeta likovna umjetnost. Prezentaciju je napravio Pio Peter Domines.

Stručno vijeće elektrotehnike i računalstva i turizma i ugostiteljstva – elektrotehnika i računalstvo predstavili su se u učionicama eleketrotehnike i računalstva (učionice br. 1 i 5) kratkom prezentacijom o programu/zanimanjima, izložbom starih računala, izložbom radova učenika izrađenih na praktičnoj nastavi i završnih radova učenika Portafonska maketa, Maketa kućne instalacije, Maketa sinkronog motora, Semafor, Pokazivač smjera vjetra, Ispravljač, Digitalni sat, Digitalne orgulje, Led stop svjetlo, Paint, Shockleyeva jednadžba, Ping pong igrica, Web anketa, izložbom radova s kojima su učenici sudjelovali na smotrama i natjecanjima Četverokanalno sučelje, Univerzalno sučelje sa svjetlosnim stupom te demonstracijom kretanja robota Boe-boot. Prezentaciju radova pripremili su učenici Sandro Margeta, Krunoslav Marenić,  Siniša Steven Ćopić, Josipa Mikola, Ana Koričić Dino Aljević, Saša Tomašev, Sandro Salopek, Sanjin Kalanj i Ivan Jokić.

Turizam i ugostiteljstvo predstavili su se u kabinetu ugostiteljskog posluživanja i kuharstva i u školskom holu. Učenici I. d razreda  Anđelo Preklushaj, Barbara, Ana Cvjetičanin i Paula Nekić i učenici IV. b razreda Elena Samaržija, Filip Nekić, Danijela Krmpotić i Samantha Nekić pripremili su i poslužili pekarske proizvode te je postavljen svečani stol.  Na izradi i prezentaciji suvenire predstavili su se Katarina Vukelić, Magdalena Vukelić, Iva Rukavina, Borna Biondić, Ines Zlatarević.

objavio: Danijela Vukelić   datum: 5. 5. 2015.