Bonifacije putuje Hrvatskom - izložba

Bonifacije putuje Hrvatskom izložba je o životu i poslanju Ivana Bonifacija Pavletića. Postavljena je u našoj školi u prostoru školske knjižnice od 12.  do 25. studenoga 2015. godine. Autori izložbe, posvećene budućem hrvatskom blaženiku, su iz Kutine: o. Mariano Passerini, službeni predstavnik Družbe Sinova Bezgrješne, s. Mirjam Marija Kuštreba i Ana Demut, prof. i dipl. knjižn. iz Osnovne škole Zvonimira Franka. Izložba u našoj školi plod je suradnje dvije škole (OŠ Kutina, SŠ Senj) te korelacija nastave vjeronauka i školske knjižnice.

Tema izložbe je blaženikov život, rad, učenje i poslanje, a cilj promicanje  službeno započetog  postupka beatifikacije. Izložba je obišla više škola u Republici Hrvatskoj. Kod nas je došla poslije Zadra gdje je bila postavljena u školskoj knjižnici Gimnazije Ivana Pavla II. Poslije izložba ide u Dubrovnik.

Ivan Pavletić rođen je 25. lipnja 1864. godine u Zbjegovači kod Kutine. Došao u Rim 1887. godine i pridružio se Sinovima Bezgrješne. Središte Sinova Bezgrješne bila je bolnica „Sveti Duh“ u Rimu, a njezini članovi poznati su po nebeski plavom habitu nalik plaštu Djevice Marije, čije je temeljno poslanje skrb za bolesne i siromašnu djecu. Po oblačenju habita dobio je redovničko ime – Bonifacije. Osnovna dužnost u bolnici bila mu je postolarski zanat i danonoćna briga oko najtežih bolesnika. Odlikovao se iznimnom poniznošću u služenju, predanošću, strpljivošću i ljubavlju te je bio jak u kušnjama i ustrajan u idealima. Vječne zavjete položio je u ožujku 1896., no 4. studenoga 1897. godine umro je u Rimu od tuberkuloze sa samo 33 godine života. Već tada se govorilo da je umro svetac. Odmah se počelo prikupljati svjedočanstava o životu i djelu brata Ivana Bonifacija.

Dana 13. lipnja 2007. godine, Vrhovno vijeće Družbe Sinova Bezgrješne odobrilo je da se povede postupak za proglašenje blaženim brata Ivana Bonifacija Pavletića.

25. studenoga 2015., o. Mariano Passerini, održat će  predavanje o životu i djelu blaženika u senjskoj katedrali, a u našoj školi isto predavanje za učenike polaznike nastave vjeronauka.

Marica Štokić, knjižničarka

objavio: Danijela Vukelić   datum: 24. 11. 2015.