150. obljetnica rođenja Silvija Strahimira Kranjčevića

17. veljače navršilo se 150 godina od rođenja Silvija Strahimira Kranjčevića.

Silvije Strahimir Kranjčević najsnažniji je pjesnik do prvog svjetskog rata. U rodnom Senju polazio je gimnaziju i bogosloviju, a nakon Rima i Zagreba, odlazi kao učitelj službovati u Bosnu i Hercegovinu. Nastanjuje se u Sarajevu, gdje nakon teške bolesti umire 29. listopada 1908. godine.

Kranjčević je jedan od rijetkih naših pjesnika koji je duboko osjetio osnovne probleme svoga naroda i suvremena društvena kretanja te je o njima pjevao neposredno i spontano. Svoj umjetnički svijet otvara nacionalnim temama iz senjske, uskočke i hrvatske prošlosti te neposrednog zbivanja, proširuje ga dubljom društvenom i općečovječanskom tematikom, zaokružuje ga filozofijskim i kozmičkim problemima svoga doba, ali uvijek na svoj osobni, potpuno nov i impresivan poetski način, bogatijim jezikom i svestranijim pjesničkim izrazom.

(Prpić, Ivanka-Branka, Učenici i maturanti Senjske gimnazije koji su postigli znatne uspjehe na znanstvenom, kulturnom, društvenom i sportskom polju, Senjski zbornik, Godina 16, Spomenica senjskog srednjeg školstva, 1989)

Silviju u čast naši učenici Karlo Rukavina, Mirna Samaržija, Domagoj Biljaka, Lucija Vrban, Božica Rukavina, Ivana Peričić, Mirna Papić izveli su recital

Od rodišta pa do zvijezda

ispred Silvijeve rodne kuće i u Parku pjesnika. Recital su pripremile profesorice Radica Turina i Jasmina Rebrović.

objavio: Danijela Vukelić   datum: 18. 2. 2015.